fbpx
A password will be e-mailed to you.

Choć obecnie nazwa Avon najmocniej kojarzy się z branżą kosmetyczną, to w motoryzacji wybrzmiewa równie donośnie. Brytyjski producent opon działa na rynku od końca XIX wieku i zdążył zapisać piękną kartę w historii – w tym również motorsportu. Dziś w ofercie Avon Tyres znajdziecie najwyższej klasy opony do motocykli z różnych segmentów, przede wszystkim szosowych i klasycznych.  

Historia brytyjskiej marki rozpoczęła się w 1885 roku w Melksham w zachodniej Anglii, w opuszczonej przędzalni nad brzegiem rzeki Avon, od której firma wzięła swoją nazwę. Początkowo produkowano tu elementy gumowe wykorzystywane na kolei. W 1889 zakład przeniesiono do nowej lokalizacji, nieco w górę rzeki, w której już od kilku lat mieściła się niewielka manufaktura opon.Od tego czasu, aż do 1963 roku, przedsiębiorstwo działało pod nazwą Avon India Rubber, następnie jako Avon Rubber Co. Ltd. W 1997 roku właścicielem marki został amerykański gigant Cooper Tire & Rubber Company, pod którego skrzydłami firma działa do dziś, pozostając jedynym brytyjskim producentem opon motocyklowych. Od 1979 przy fabryce w Melksham działa również małe muzeum, pokazujące rozwój firmy i jej wyrobów.Choć opony marki Avon najmocniej kojarzone są z samochodami (są od lat fabrycznie montowane w autach słynnych brytyjskich marek, takich jak Rolls Royce, Land Rover, Aston Martin, Bentley, Jaguar, Caterham i Morgan, wygrywały również w Formule 1), to motocyklowa gałąź firmy ma niemal równie bogatą tradycję. Opony do jednośladów produkowane są od 1911 roku, niezmiennie trzymając się czołówki aktualnie stosowanych rozwiązań.Na oponach tej marki ścigali się i wygrywali tacy mistrzowie motocyklowi, jak Geoff Duke, John Surtees, Mike Hailwood, Barry Sheene i Wayne Gardner. Obecnie Avon Tyres pozostaje mocno związany z motorsportem głównie za sprawą wyścigów motocykli klasycznych i z wózkiem bocznym, w tym wyścigów ulicznych, takich jak TT na wyspie Man.Opony brytyjskiej marki znajdziecie zamontowane fabrycznie na takich motocyklach, jak cała gama klasycznych Royal Enfieldów, Triumphach Bonneville Bobber i Speedmaster, Triumphie Rocket 3 czy KTM-ie 890 Adventure. Aktualna oferta Avon Tyres obejmuje szereg modeli do motocykli szosowych oraz skuterów, a także dwa modele przeznaczone dla maszyn adventure, typu 15/85 i 50/50. 

W katalogu znajdziecie zarówno typowe sportowe opony na tor (seria 3D Ultra Xtreme) i na ulicę (3D Supersport, 3D Ultra Evo), jak też wiele modeli sportowo-turystycznych, miejskich oraz przeznaczonych do ciężkich maszyn turystycznych i cruiserów (modele Cobra Chrome, także z białymi bokami). Na specjalną uwagę zasługuje bardzo bogata oferta opon do motocykli klasycznych, zabytków i maszyn z wózkiem bocznym, dostępnych również w niestosowanych dziś, historycznych rozmiarach. Ich tradycyjne wzory bieżnika połączone ze współczesną technologią produkcji pozwalają cieszyć się bezpieczną jazdą każdym weteranem.Opony marki Avon Tyres możesz kupić również w Polsce. Ich dystrybutorem jest hurtownia Olek Motocykle.

 

KOMENTARZE