fbpx
A password will be e-mailed to you.

W sobotę 25 maja na torze kartingowym w Szczecinie będzie można wziąć udział w niezwykłych zawodach motocyklowych Gymkhana GP.

Ubiegłoroczną edycję szczecińskiej Gymkhany relacjonowaliśmy w numerze 9/2012 Świata Motocykli. Nadchodząca impreza jest pierwszą z trzech edycji planowanych na ten rok w Szczecinie. Inne miasta nie zapowiedziały jeszcze imprez bądź co najwyżej jedną edycję ogólnopolską.

Gymkhana jest konkurencją jazdy sprawnościowej, polegającą na pokonaniu trudnego technicznie toru na czas i z jak najmniejszą ilością błędów. Trasa składa się ze slalomów, zawrotek i innych figur; należy ją przejechać, nie podpierając się nogą i nie potrącając pachołków, którymi jest oznaczona. Wymaga to dużej precyzji i doskonałego opanowania motocykla. Kombinacja częstych przyspieszeń i hamowań oraz głębokiego pochylania się w zakręty dostarcza wiele emocji zarówno zawodnikom, jak i widzom.

Ten niezwykle widowiskowy sport jest zarazem wyjątkowo bezpieczny, ponieważ prędkości rozwijane na torze są relatywnie niewielkie (maksymalnie 25-30 km/h). Motocykle i jeźdźcy dość często lądują na asfalcie, ale nie zdarzają się poważne uszkodzenia i obrażenia. Jest to zarazem doskonały trening znacząco podnoszący umiejętności decydujące o bezpieczeństwie motocyklisty w ruchu miejskim, takie jak unik czy hamowanie awaryjne.

W zawodach może wystartować każdy, kto ma sprawny motocykl i prawo jazdy. Dla osób bez motocykli przewidziano konkurs GP8 (pięciokrotne przejechanie ósemki, podobnej do egzaminacyjnej, na czas) – organizator zapewnia motocykl dla wszystkich.

Przed przejazdami konkursowymi odbędzie się instruktaż i treningi prowadzone przez doświadczonych szczecińskich zawodników, należących do najlepszych w Polsce.

W szczecińskich zawodach wystartują przedstawiciele krajowej czołówki Gymkhany, ale impreza skierowana jest również do początkujących. Ci którzy nie startowali jeszcze w zawodach ogólnopolskich, będą mieli odrębną klasyfikację i pulę nagród – niektóre nawet bardziej atrakcyjne niż te przewidziane dla „profesjonalistów”. Nagrodami będą: kurtki i rękawice ufundowane przez Modeka Polska, bony do sklepów Motorismo, oleje, kurtki, polary i gadżety Motul, koszulki MotoRmanii i inne motocyklowe upominki.

Advertisement

Organizator – „motoFUNdacja” – postarał się również o liczne atrakcje dla widzów, takie jak pokaz stuntu i driftu motocyklowego (akrobacje takie jak jazda na kole, w poślizgu itd.), wystawa customów (oryginalnych, artystycznych konstrukcji samodzielnie wykonanych) czy testowanie kasków Arai.

Harmonogram imprezy:
9:00 – 11:00 – rejestracja zawodników, 9:00 – 12:00 treningi, 11:00 – 12:00 – konkurs GP8, 12:30 – 13:15 – zapoznanie z trasą konkursową Gymkhany, od 13:30 – przejazdy konkursowe, 17:00 – rozdanie nagród.

Wstęp dla widzów i zawodników jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona – warto zarejestrować się online na stronie organizatora: http://gymkhanagp.pl Tam też znajdują się szczegóły dotyczące regulaminu, nagród, harmonogramu i inne informacje.

KOMENTARZE