fbpx
A password will be e-mailed to you.

„Nowy producent” oficjalnie rozpoczyna swoją przygodę w królewskiej klasie Motocyklowych Mistrzostw Świata – GASGAS zaprezentował swój fabryczny zespół, który połączył siły ze składem Tech3 i w sezonie 2023 MotoGP będzie reprezentowany przez Pola Espargaro oraz Augusto Fernandeza.

GASGAS Factory Racing Tech3 – tak brzmi pełna nazwa „nowego” zespołu w MotoGP, który nowym wcale nie jest. Dla składu Tech3, którego szefem jest Herve Poncharal, to kontynuacja współpracy z grupą KTM – z tą tylko różnicą, że teraz motocykle RC16 będą wystawiane pod szyldem GASGAS-a. Team, który po sezonie 2022 rozstał się z Raulem Fernandezem Remym Gardnerem, na rok 2023 połączył siły z doświadczonym Polem Espargaro oraz debiutantem Augusto Fernandezem (zbieżność nazwisk przypadkowa).

„Jestem w MotoGP od dawna, ale nowy sezon to zawsze ekscytujący moment. Rozpoczynanie go z GASGAS-em wiele dla mnie znaczy, bo śledzę poczynania tej marki, odkąd zadebiutowała w Trialu. Uwielbiam tę nazwę i jestem naprawdę podekscytowany! Wierzę, że nasz skład, będący mieszanką doświadczenia i młodości, to dobry wybór” – mówił szef teamu Herve Poncharal podczas sobotniej prezentacji zespołu w Barcelonie.

Dla Pola Espargaro to powrót na „stare śmieci” i to nawet podwójnie. Przez pierwsze trzy lata startów w MotoGP (2014-2016), Hiszpan startował na satelickiej Yamasze M1 właśnie w składzie Tech3. Potem przeszedł do KTM-a, który dopiero wchodził do klasy królewskiej z projektem motocykla RC16. To Espargaro wywalczył pierwsze podium w historii startów KTM-a w MotoGP – zajął 3. miejsce w wyścigu o GP Walencji w 2018 roku.

„Czuję się, jakbym wracał do korzeni. Z Tech3 i nową marką mamy świetny nastrój. Dobrze się dogadujemy i ciężko pracujemy, więc wierzę, że będziemy w stanie walczyć o solidne wyniki. Myślę, że w tym motocyklu drzemie naprawdę duży potencjał” – przyznawał 31-letni mistrz świata Moto2 z 2013 roku, dla którego nadchodzący sezon 2023 będzie już dziesiątym w klasie MotoGP. „Oczywiście przed nami dużo pracy, bo poziom w MotoGP jest niezwykle wysoki. Już podczas pierwszych testów w Walencji wyczułem DNA motocykla, a kiedy łączy się ono z twoim, wtedy czujesz się naprawdę dobrze”.

Zobacz materiał wideo z prezentacji teamu GASGAS Factory Racing Tech3:

Tymczasem Augusto Fernandez szykuje się do debiutu w klasie królewskiej. Hiszpan, który w sezonie 2022 sięgnął po mistrzostwo świata Moto2, w tym roku będzie jedynym „pierwszoroczniakiem” w MotoGP. Pierwsze zimowe testy 25-latka na motocyklu MotoGP wypadły całkiem pomyślnie. Augusto regularnie robił postępy i urywał ze swoich czasów kolejne ułamki sekundy.

„Awansuję do MotoGP z pewnością siebie, ale też nie wiem, czego spodziewać się pod względem pozycji. Nie mogę doczekać się, by być konkurencyjnym i spróbować powalczyć z moim team-partnerem. Myślę, że przede mną najważniejszy rok w mojej karierze i wiem, że muszę do niego podejść ze spokojem. Dopiero odkrywam, co to znaczy być w MotoGP i jeździć w fabrycznym zespole. Fajnie jest widzieć, jak wiele osób cię wspiera i nie mam tu na myśli tylko zespołu. Nie mogę już doczekać się mojego oficjalnego debiutu w MotoGP!” – mówił Fernandez.

Drugie i zarazem ostatnie zimowe testy MotoGP odbędą się już w dniach 11-12 marca na torze w Portimao. Sezon 2023 wystartuje w ostatni weekend marca od rundy o GP Portugalii.

Zobacz motocykl RC16 w barwach GASGAS-a:

zdjęcia: GASGAS Media

KOMENTARZE