fbpx
A password will be e-mailed to you.

FIM zapowiedziała utworzenie całkowicie nowej serii wyścigowej dla użytkowników elektrycznych motocykli offroadowych! Seria E-Xplorer ma wystartować już w sezonie 2022.

Seria ma wystartować na początku 2022 roku i będzie „pierwszą tego typu na świecie”. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) rywalizację z motocyklami z napędem elektrycznym zainaugurowała ponad dekadę temu, w 2010 roku. Pierwszą serią było FIM E-Power International Championship – prekursor obecnego MotoE. W ostatnich latach powstały Puchary Świata EBike Enduro, E-XBike i Trial-E.

Pierwszy sezon E-Xtreme ma być rozegrany w pięciu tzw. tymczasowych lokalizacjach, od Stanów Zjednoczonych po Szwajcarię. Organizatorzy planują zaprezentowanie serii jak największej rzeszy kibiców. Plan jest taki, żeby rywalizację organizować także w obszarach miejskich, jednocześnie pokazując, że można rywalizować offroadowo bez negatywnego wpływu na środowisko.

W rywalizacji ma brać udział dwudziestu zawodników z dziesięciu zespołów. Zawodnicy rywalizować będą na dwukołowych motocyklach terenowych, napędzanych w pełni elektrycznym silnikiem. Waga motocykla nie może przekroczyć 130 kilogramów. Na razie nie wiadomo, jacy producenci wezmą udział w pucharze.

Dyrektorem generalnym Pucharu Świata FIM E-Xplorer został Valentin Guyonnet, mający ponad 10-letnie doświadczenie w pracy jako członek światowego organu zarządzającego sportami motorowymi. Dyrektorem ds. marketingu sportowego i eventowego będzie Carina Munte. Całą serię wspierać będzie z kolei Alejandro Agag, dyrektor generalnego Extreme E i zarazem prezes Formuły E oraz serii E1. Konsultantem będzie z kolei Eric Peronnard, szanowany promotor i doradca sportowy w ESPN X-Games i evencie Red Bull Straight Rhythm.

 

KOMENTARZE