fbpx
A password will be e-mailed to you.

Ekipa Enduro Rally planuje w tym roku organizację trzech dużych imprez. W czerwcu odbędzie się szósta edycja Enduro Rally 24, czyli największego nawigacyjnego rajdu enduro w tej części Europy. Na wrzesień organizatorzy szykują z kolei niesamowicie ciekawy rajd, a w zasadzie… dwa!

Enduro Rally 24 z nowościami

Już w dniach 15-18 czerwca 2023 odbędzie się szósta edycja Enduro Rally 24 – największego nawigacyjnego rajdu enduro w tej części Europy. Na liście startowej już teraz znalazło się ponad 170 uczestników, w tym ekipy z Czech, Niemiec i Holandii. Rajd ponownie odbędzie się na poligonie w Drawsku Pomorskim, miejscu znanym z rajdów typu Baja czy Breslau.

Jak twierdzą organizatorzy, to najlepszy możliwy teren pod organizację takiego wydarzenia. W tym roku jeden z odcinków specjalnych będzie miał długość ponad 100 km! Tegoroczne ER24 to w łącznie ponad 240 km OS-ów. Ciekawostką jest wciąż rozwijana klasa Dakar Legends, w której można wystartować dakarówką z epoki (lata 80. i 90.), jej kopią lub motocyklem zbudowanym na wzór klimatycznych rajdówek z tamtych lat. Zapowiada się, że będzie to świetny rajd enduro z wieloma klasami i OS-ami, zróżnicowanymi pod lekkie enduro oraz cięższe motocykle ADV.

ADV24 już we wrześniu!

Na dni od 9 do 13 września 2023 organizatorzy ER przygotowali tymczasem niesamowicie ciekawy rajd, a w sumie dwa. Impreza nazwana ADV24 to event dla fanów enduro ale głównie motocykli ADV. Trasa rajdu częściowo będzie przebiegała trasą ER24 z 2021 roku. Był to niesamowity rajd, który zapisał się w historii imprez enduro jako coś niezwykłego. Zdaniem organizatorów próba powtórzenia tamtego klimatu nie ma prawa się udać. Dlatego zdecydowali o organizacji imprezy nawiązującej kształtem do tamtej, ze startem przesuniętym jeszcze bardziej na południe. 

Tym razem rajd wystartuje w Bieszczadach i zakończy się w sławnym Lechu Farm na Mazurach. Około 1 000 km turystycznej trasy po roadbooku, z możliwością przejazdu kilku odcinków specjalnych z 2021 roku. Będzie to rajd w pełnym tego słowa znaczeniu, mimo że przejazd OS-ów nie będzie polegał na przejechaniu ich w jak najszybszym czasie. Pierwsza edycja ADV24, która odbyła się w zeszłym roku na Mazurach, była testem nowej odsłony rajdów, nad którą ekipa ER intensywnie pracuje.

Na początku kwietnia zostaną przedstawione szczegóły i sposób rywalizacji, jednak już teraz wiemy, że szykuje się coś zupełnie nowego na mapie turystycznych imprez enduro i ADV. Jak dowiedzieliśmy się od organizatora, chodzi o znalezienie najlepszego sposobu na organizację bezpiecznych imprez off-road, w klimacie rajdowym czyli z pomiarem czasu, ale na zasadach zbliżonych do rajdów klasycznych, takich jak Monte Carlo, Costa Brava czy znany wszystkim Dakar Classic. Tyle że mowa o motocyklach, dla których tego typu imprez jeszcze nie ma. Ekipa ER pracuje nad rozwinięciem znanej już aplikacji Easy Rally i dostosowaniem jej do czegoś zupełnie nowego w świecie motocykli.

Nowość na rajdowej mapie – ADV RALLY

Niespodzianką jest zupełnie nowa odsłona rajdów przygotowana przez ER. Otóż kończąc rajd ADV24 można będzie przejechać trasą po roadbooku na Mierzeję Wiślaną, tak aby kolejnego dnia można było wziąć udział z czymś zupełnie nowym.

ADV RALLY to pierwsza edycja rajdów, których trasy będą realizowane głównie poza granicami Polski. Tegoroczny przystanek odbędzie się w dniach 14-17 września 2023 i wystartuje w Gdańsku. Rajd rozpocznie się od wjazdu na prom Polferries, który dowiezie uczestników rajdu do szwedzkiego miasteczka portowego Nynashamn.

Tam organizatorzy przygotowali dwa dni jazdy po trasach Archipelagu Sztokholmskiego. Tzw. Szkiery Sztokholmskie składają się z kilkudziesięciu tysięcy wysp, pomiędzy wieloma z nich oraz brzegiem morza wiją się niesamowite serpentyny i wybitne trasy motocyklowe. Nie bez znaczenia jest fakt, że to jedne z najbezpieczniejszych dróg w Europie.

Tu także organizatorzy chcą przenieść swój nowy sposób organizacji rajdów. Ma być to impreza dla fanów motocykli ADV i turystycznej jazdy po utwardzonych drogach, z naciskiem na walory widokowe i najciekawsze trasy motocyklowe. Organizatorzy nazywają to esencją ADV.

Więcej informacji o każdym z rajdów na stronie organizatora – www.endurorally24.pl!

KOMENTARZE