fbpx
A password will be e-mailed to you.

Talent Mankiewicza wyrastał znacznie ponad to, co mogły mu zaproponować ówczesne kluby. Mimo to przez blisko 20 lat startów w wyścigach motocyklowych osiągał sukcesy w kraju i na arenie międzynarodowej. Ryszard Mankiewicz (urodzony w 1937 roku) karierę wyścigową rozpoczął w 1955 roku, mając zaledwie 18 lat. Siedmiokrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski, a w 1962 roku […]

Talent Mankiewicza wyrastał znacznie ponad to, co mogły mu zaproponować ówczesne kluby. Mimo to przez blisko 20 lat startów w wyścigach motocyklowych osiągał sukcesy w kraju i na arenie międzynarodowej.

Ryszard Mankiewicz (urodzony w 1937 roku) karierę wyścigową rozpoczął w 1955 roku, mając zaledwie 18 lat. Siedmiokrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski, a w 1962 roku wywalczył także „Złoty Kask” – trofeum poznańskich wyścigów na torze trawiastym. Wielokrotnie w eliminacjach Motocyklowych Mistrzostw Świata w klasach 125 i 250 ccm zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce.

Startował w barwach poznańskiego Motoklubu Unia, a za granicą – jako członek polskiej kadry narodowej. Swoje największe sukcesy w kraju i za granicą osiągał, jeżdżąc wyścigowym motocyklem MZ 125.

O tym motocyklu krąży wiele opowieści, stających się już niemal legendami. Był to wówczas profesjonalny sprzęt sportowy na poziomie europejskim. Mankiewicz otrzymał ten pojazd, ufundowany przez poznańską grę liczbową „Koziołek”, w 1959 roku. Na kilkanaście lat pozostał wierny tej marce, która pozwoliła mu na rywalizację na arenie międzynarodowej.

W roku 1969 otrzymał kolejny, wyścigowy motocykl MZ 125. Myli się ten, kto w tym momencie z drwiną myśli o pojemności jego silnika. Ważąca zaledwie 75 kg, wyścigowa „emzetka” Mankiewicza osiągała moc 26 KM przy 11 350 obr/min i miała sześciobiegową skrzynię. Jej prędkość maksymalna wynosiła 170 km/h!

Advertisement

Przełomowym momentem w sportowym życiorysie Ryszarda Mankiewicza był rok 1969, kiedy jako debiutant na arenie międzynarodowej zajął wysoką, siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej Motocyklowych Mistrzostw Świata Grand Prix w klasie 125 ccm. Podczas jednego z wyścigów, w Opatiji (wówczas w Jugosławii, dziś w Chorwacji), w roku 1969 stanął na podium, zajmując trzecie miejsce. Sukcesów tej rangi nie powtórzył jeszcze żaden Polak.

Ryszard Mankiewicz brał udział w eliminacjach Motocyklowych Mistrzostw Świata do 1973 roku. Potem zakończył karierę sportową, ale nie rozstał się ze sportem. Był aktywnym działaczem sportu motocyklowego. Obecnie mieszka w Poznaniu i cały czas związany jest z motocyklami: prowadzać własną firmę Marex Motor.

KOMENTARZE

Advertisement