fbpx

Na kolejne imprezy nie trzeba było długo czekać. Już 2 sierpnia tego samego roku, z inicjatywy redakcji magazynu ”Sport„ (do 1898 roku magazyn ten nosił nazwę ”Cyklista„), zorganizowano pierwszy, motocyklowy wyścig szosowy. Trasa liczyła 102,5 km i wiodła gruntowymi drogami w okolicach Warszawy (Radzymin – Struga – Zegrze – Pułtusk – Wyszków – Radzymin). Na […]

Na kolejne imprezy nie trzeba było długo czekać. Już 2 sierpnia tego samego roku, z inicjatywy redakcji magazynu ”Sport„ (do 1898 roku magazyn ten nosił nazwę ”Cyklista„), zorganizowano pierwszy, motocyklowy wyścig szosowy. Trasa liczyła 102,5 km i wiodła gruntowymi drogami w okolicach Warszawy (Radzymin – Struga – Zegrze – Pułtusk – Wyszków – Radzymin). Na starcie stanęło 6 motocyklistów. Do mety dotarło tylko 4 (dwaj odpadli z powodu awarii pojazdów). Zwycięzcą został znów Osiński, który pokonał trasę ze średnią prędkością 39 km/h, co wtedy było nie lada wyczynem. Drugi zawodnik na mecie pojawił się dopiero 7 minut po nim.

Julian Osiński urodził się 13 marca 1873 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat mocno interesował się rowerami, co potem rozwinęło się w prawdziwe zamiłowanie. Sportową rywalizację na dwóch kołach (jeszcze bez silnika) rozpoczął w wieku kilkunastu lat, najpierw na bicyklu, a potem na rowerze.

W 1894 roku zwyciężył w kolarskim maratonie szosowym na trasie z Krakowa do Lwowa. Dystans – 338,5 km – pokonał w 19 godzin i 40 minut. Rok później wywalczył tytuł mistrza Królestwa Polskiego na dystansie 50 i 100 wiorst (53,4 km i 106,8 km). Był także mistrzem Królestwa Polskiego na torze. Startował w barwach Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Nawiasem mówiąc, przy tej organizacji powstała pierwsza sekcja motocyklowa na ziemiach polskich, wówczas pod zaborami.

Zetknięcie z pierwszymi motocyklami na początku XX wieku (lata 1901 – 1903) nadało nowej jakości karierze sportowej Juliana Osińskiego. Zaczął triumfować w zawodach motocyklowych. Konstrukcyjnie pierwsze motocykle były rowerami z zamontowanym do nich silnikiem. Osiński w zgrabny i efektywny sposób łączył swój talent kolarski z mocą silnika, który pozwalał na rozwinięcie dużych szybkości.

W kolejnych latach ustąpił pola innym motocyklistom, którzy triumfowali w zawodach, ale to on – Julian Osiński – był zwycięzcą pierwszych w historii zmagań motocyklistów na ziemiach polski, wchodząc przez to na stałe do historii tej dyscypliny. Pionier polskiego sportu motocyklowego zginął w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego.