fbpx
A password will be e-mailed to you.

O certyfikacji kasków motocyklowych napisano już chyba wszystko, ale mimo wszystko to temat skomplikowany i nie dla wszystkich jasny. Szczęśliwie dla użytkowników już w tym r oku zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące certyfikowania kasków sprzedawanych w Europie. Będzie jeszcze bezpieczniej!

Norma ECE 22.05 to norma, którą musi spełniać każdy kask motocyklowy, w którym poruszamy się po krajach Unii Europejskiej. Reguluje ona jakie testy musi przejść dany kask, abyśmy mogli mówić o nim, że jest kaskiem motocyklowym. Sam skrót ECE oznacza: Economics Commission for Europe. Co ciekawe do krajów zrzeszonych w tej organizacji należy również kilka państw spoza Unii, w tym USA oraz Kanada. Jednakże w USA, najważniejszą normą jest DOT, ale to już temat na osobną historię.


REKLAMA

Nowa norma nie tylko dla kasków!

Nowe zasady certyfikowania kasków będą legitymować się oznaczeniem pt.”ECE 22.06″ i zostaną wprowadzone najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Co ciekawe nową normę będą musiały spełniać nie tylko kaski, ale i akcesoria, które będziemy dołączać do kasku: np. dedykowane interkomy. Poza tym najważniejszą zmianą będzie rozszerzenie testów zderzeniowych – dzięki temu produkty testowane będą musiały być bezpieczniejsze.

KASK INTEGRALNY SHARK D-SKWAL ANYAH

Obecnie często zdarza się tak, że część modeli, doskonale radzi sobie przy uderzeniach z dużą prędkością, ale ich sztywność działa negatywnie na rozproszenie energii przy prędkościach mniejszych – nie mamy tzw. kontrolowanej strefy zgniotu, która zadba o bezpieczeństwo naszego mózgu oraz innych organów wewnętrznych. Ta zmiana będzie wynikać ze zwiększenia ilości czujników przykładanych do testowanego kasku. Nowy certyfikat będzie również kontrolować zachowanie się kasku przy uderzeniu w przeszkodę w trakcie szorowania po asfalcie. Wyobrażamy sobie, że może chodzić o krawężnik, barierkę etc. W certyfikacji ECE 22.06 pojawi się również nowy rodzaj testu. Organizacja będzie badać siłę obrotu kasku na głowie po uderzeniu w jedną część skorupy.

Jak wybrać odpowiedni kask motocyklowy? Wszystko znajdziesz w tym linku!


REKLAMA
AdvertisementREKLAMA


ECE 22.06 pojawi się już w tym roku

Ważnym punktem nowego certyfikatu będzie wspomniany na samym początku test akcesoriów do kasku. Interkomy „dedykowane”, blendy przeciwsłoneczne itd. To wszystko będzie sprawdzane i będzie musiało być skonstruowane tak, aby spełniać normy bezpieczeństwa, a to cieszy. Nikt przecież nie chce, aby interkom sprawiał, że kask w którym jeździmy jest mniej bezpieczny.

Zmiana dotyczy również przyciemnianych szyb. Nowy certyfikat będzie dopuszczać do użytku drogowego szyby o przepuszczalności światła na poziomie zaledwie 35%. Obecnie mogliśmy kupić szyby o przyciemnieniu 50%. Poza tym kontroli będą poddawać same wizjery oraz ich odporność na uderzenie np. kamieniem. 

ECE 22.06 pojawi się już latem tego roku. Producenci będą mieli na certyfikowanie swoich produktów trzy lata. Po tym czasie w sklepach nie znajdziemy już kasków spełniających tylko normę 22.05

KOMENTARZE

REKLAMA