fbpx
A password will be e-mailed to you.

Jedziecie na narty do Włoch lub Francji? To zaplanujcie przejazd przez okolice Turynu, bo tam, w Venaria Reale, w niezwykłych galeriach barokowego Pałacu Królewskiego dynastii sabaudzkiej znajdziecie niepowtarzalną wystawę, w której sztuka i motocykle stapiają się w niezwykłe doznanie. Jeszcze tylko do 24 lutego!

Czy trzeba nas przekonywać, że motocykle to dzieła sztuki? Ich kształty i kolory wyrażają pragnienie wolności, ucieczki z ograniczonego świata ku nieskończoności. To potrafi tylko sztuka. W ciągu ponad 130 lat od wynalezienia motocykla, niektóre marki i modele zajęły szczególne miejsce w zbiorowej wyobraźni: Ducati czy Moto Guzzi za finezję, brytyjskie motocykle za ich ducha, japońskie – za wydajność, a amerykańskie – za budowanie legendy. Robert Maynard Pirsig, amerykański pisarz i filozof, który sławę zdobył książką „Zen i sztuka oporządzania motocykla”, nazwał to „systemem wyobrażeń ucieleśnionych w stali”.

Motocykle w królewskich pałacach

Dwadzieścia lat temu podobne przedsięwzięcie – The Art of the Motorcycle, niezwykła wystawa w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – ustanawiało rekordy liczby odwiedzających. Teraz wciąż możemy przeżyć coś podobnego bez potrzeby podróży w czasie i za ocean.

W królewskich pałacach można zobaczyć maszyny związane z legendarnymi dziełami filmowymi: choppera z „Easy Rider” czy Triumpha Bonneville’a, na którym Steve McQueen skakał przez zaporę z drutu kolczastego w „Wielkiej ucieczce”. Są wyczynowe motocykle legend sportu: MV Agusta Giacomo Agostiniego, Yamaha Valentino Rossiego czy Ducati Caseya Stonera. Jest Vespa, bliżej znana Włochom, która pokonała 24 tysiące kilometrów z Rzymu do Saigonu i bohaterskie sprzęty, które mierzyły się z piaskami pustyni na trasie z Paryża do Dakaru w latach 80. Towarzyszą im motocyklowe zdjęcia, grafiki, obrazy, filmy i rzeźby – wszystko, co opowiada historię, przechodzącą do wypełnionej ekstremalnymi emocjami legendy.

Historia przewija się przez dziewięć sekcji: Styl, forma i włoski design, Japonia i technologia, Mal d’Afrique, Speed, Yes, to Travel!, London Calling, Amerykańska legenda, Ziemia, błoto i wolność oraz Motocykle i kino. Więcej na: http://www.lavenaria.it/it/mostre/easy-rider.

A jeśli nie jedziecie na narty, zobaczcie naszą galerię, która choć w niewielkim stopniu pozwoli Wam przeżyć te emocje!

KOMENTARZE