fbpx
A password will be e-mailed to you.

Geomax Enduro to opony terenowe, charakteryzujące się dość dużą uniwersalnością i odpornością na zużycie.

Wybór opon enduro nie jest prosty. Każdy chciałby mieć gumy, które będą sprawdzały się w każdych warunkach, a zwłaszcza off-roadowych. Opony enduro, poza właściwościami terenowymi, muszą wykazywać się jeszcze cechami, które zapewnią przynajmniej minimum bezpieczeństwa na drodze asfaltowej, czyli muszą być w dość wysokim stopniu uniwersalne. Nie ma rzeczy, które idealnie nadają się do wszystkiego i takie kompromisy bywają trudne, ale nie oznacza to, że są niemożliwe.


REKLAMA

W oponach Geomax Enduro użyto twardej mieszanki gumowej. Dzięki temu zużywają się powoli. Nie ma problemu z „gubieniem” i rozrywaniem kostek. Zużycie objawia się raczej przez ścieranie i zaokrąglanie bieżnika, a nie brutalne „wyszczerbienie” opony. Jak na opony terenowe, są także bardzo stabilne na asfalcie. To również duża zasługa ich twardości. Motocykl na nich nie wężykuje i nie wpada w silne wibracje.

W terenie bez wątpienia najlepiej sprawdza się na twardych, kamienistych szlakach. Miałam okazję solidnie przetestować je w takich warunkach w górach, w Rumunii. Na usłanych kamieniami najróżniejszej wielkości traktach motocykl prowadził się przewidywalnie. Nawet ścieżki usłane głazami nie stanowiły dla niego problemu. A po kilku dniach takiej zabawy uszkodzenia na ogumieniu nie były zbyt widoczne.


REKLAMAREKLAMA


Zupełnie inne odczucia towarzyszą jeździe w miękkim terenie. Na Dunlopach trzeba odkręcać trochę więcej gazu, niż zwykle, żeby płynnie „przelecieć” przez kopny piach. Z tego powodu jazda jest trochę męcząca, ale w „dobrym” piachu nigdy nie jest lekko. Do tego warto pamiętać, że sama specyfika opon enduro jest gorsza od motocrossowych.Na błocie było całkiem zwyczajnie. Ani źle, ani powyżej przeciętnej. Nowe opony dobrze „kleiły” i w miarę szybko się oczyszczały. Pozwalały na swobodne obieranie toru jazdy na śliskiej nawierzchni i jazdę w kontrolowanych uślizgach.

Ponoć jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jednak w tym przypadku kompromis jest udany. Opony Dunlop Geomax to ciekawa propozycja, szczególnie dla motocyklistów, którzy nie lubią co chwila wydawać pieniędzy na nowe ogumienie. Geomax Enduro zapewnią użytkownikowi trwałość, nadzwyczajną wytrzymałość na kamieniach, dużą stabilność podczas przejazdów po asfaltowej nawierzchni i terenowe właściwości na standardowym poziomie.

KOMENTARZE


REKLAMA