fbpx
A password will be e-mailed to you.

Kask, niby prozaiczna rzecz, a jednak może się okazać że wybierając niewłaściwy model trochę zmniejszymy sobie frajdę z jazdy.


REKLAMA

Producenci zauważyli, że na rynku są motocykle, które cieszą swoich właścicieli w różny sposób. Są tacy co lubią siedzieć wygodnie jak na kanapie, są tacy co lubią siedzieć prawie na czworakach i są jeszcze ci, którzy lubią pojeździć nawet na stojąco. Kiedy inżynierowie zorientowali się, że jeden kask nie spełnia całkowicie swojej roli na wszystkich typach pojazdów równocześnie, zaczęli produkować garnki wyspecjalizowane w danej metodzie ujeżdżania.

Rodzaje pozycji za kierownicą

Pole widzenia przy pozycji pochylonej musi być naprawdę „wysokie”, a wentylacja ma działać kiedy głowa i spoiler są w bardzo konkretnej pozycji względem nawierzchni.

Miłośnicy spędzania wielu godzin we wnętrzu kasku uwielbiają szczękowce, które oferują możliwość otwarcia przyłbicy, ale tu trzeba być ostrożnym, ponieważ wielu producentów oferuje takie rozwianie z homologacją jako kask integralny. To oznacza że nie wolno w nim jechać z podniesioną szczęką.

Owszem nie wszyscy rozumieją ideę takiego rozwiązania, ale jeśli używacie okularów korekcyjnych, to w taki kask łatwiej jest je wcisnąć. Plus zawsze możecie na stacji zjeść coś, lub zapalić bez konieczności zdejmowania go z głowy – tylko czy nie lepiej jest wykorzystać ten czas na poobcowanie waszych włosów z naturą? Zamiast kisić je pod skorupą?

Czy istnieje kask uniwersalny?

Dla fanów szybkiej turystyki też znajdzie się coś wyspecjalizowanego. Pozycja z lekkim pochyleniem pozwala na zastosowanie przeciwsłonecznej blendy i wentylacji szczęki, która nie jest tak bezpośrednia jak w przypadku sportowych modeli. Przy okazji można zadbać o to, aby kask był trochę cichszy (bo jak wiecie kask może być bardzo głośny lub głośny)


REKLAMAREKLAMA


Nie ma kasku uniwersalnego. Owszem kaski dedykowane do nakedów będą takim kompromisem i w każdej pozycji będą dawały kompromisowe wyniki. Tak, wentylacja będzie działała, ale mniej wydajnie przy maksymalnym pochyleniu, czy pełnym wyprostowaniu i to samo dotyczy pola widzenia, które może nie do końca odpowiadać motocyklowym ekstremistom.

Jeśli już wiecie jaki styl jazdy jest waszym ulubionym to przy wyborze kasku warto zwrócić uwagę czy model który chcecie kupić również odpowiada waszej preferencji.

Jak zawsze wybór należy do was, ale pamiętajcie, że zakupy zawsze są łatwe, a zadowolenie z nich to nie jest już tak oczywista sprawa.


Motosapiens.pl

KOMENTARZE


REKLAMA