fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dakar w Arabii Saudyjskiej zdążył pokazać swoje pazury, a to dopiero półmetek – przed nami etap VI, a potem dzień wolny od wyścigów. Tymczasem z zawodami zdążyło się pożegnać już wielu zawodników,, w tym zawodnik ORLEN Team, Adam Tomiczek.

Przypomnijmy: Adam Tomiczek pod koniec czwartek etapu zaliczył poważną wywrotkę, która bardzo odbiła się na jego zdrowiu. Co prawda polski zawodnik nie połamał się, ale uderzenie było na tyle poważne, że zaraz po dojeździe na metę (ukończył etap) udał się do lekarza. Wtedy mieliśmy jeszcze nadzieje, że Tomiczek pojawi się na starcie V etapu. Niestety, poranna wizyta w punkcie medycznym pokazała powagę sytuacji. W okolicach miednicy Adama wdała się duża opuchlizna, która mocno komplikowała, a wręcz uniemożliwiała dalszą jazdę na motocyklu.

Advertisement

Dakar 2020. Tomiczek poza stawką

– Niestety dla mnie rajd dobiegł końca. Po wczorajszym upadku mam tak dużą opuchliznę na całej miednicy i w okolicy pachwin, że za bardzo nie mogę ruszać nogami, więc nie jestem w stanie kontynuować jazdy. Czasem tak bywa to część tego sportu. Mam nadzieję, że uda mi się szybko zregenerować i wrócić do treningów – powiedział zawodnik ORLEN Team w czwartek.

Karawana rajdowa jedzie jednak dalej i po etapie V już przygotowuje się do startu w VI dniu zmagań rajdu. Tym razem zawodnicy wystartują z miejscowości Ha’il. Na kierowców czekać będzie trasa o długości 830 kilometrów, w tym odcinek specjalny o długości 477 kilometrów. Będzie to ostateczny sprawdzian dla ludzi i ich maszyn przed dniem przerwy, który załogi i ich zespoły spędzą  na odpoczynku i przywracaniu maszyn do dobrego stanu . Etap zakończy się w stolicy Arabii Saudyjskiej, w Rijadzie (Riyadh).

Rijad. Stolica na pustyni

Trasa etapu położona jest na wysokości około 800 m.n.p.m. i teraz całkowicie zmieni swój charakter. Śliskim kamieniom i wąwozom, miejsca ustąpi pustynia, a na niej wydmy oraz kopny piach. Dodatkowo, na trasie VI etapu zawodnicy będą mogli dwukrotnie uzupełnić stan paliwa.

Rijad to jedno z najnowocześniejszych miast w Arabii Saudyjskiej oraz jej stolica. Miasto zamieszkuje obecnie około 7 milionów ludzi, spośród 32,5 miliona populacji całego kraju. Rijad oraz okolice miasta charakteryzują się gorącym klimatem pustynnym. W miesiącach letnich (czerwiec-sierpień) temperatura może wynosić nawe 43 stopnie Celsjusza!

Relacja z etapu II i III, Rafał Sonik

 
Podsumowanie etapu IV, Maciej Giemza

Krzysztof Jarmuż o swoim rajdzie Dakar – Original by Motul

 

 

KOMENTARZE

Advertisement