fbpx
A password will be e-mailed to you.

W rywalizacji motocyklistów prezent lokalnym kibicom sprawił Kevin Benavides (Honda). Argentyńczyk wygrał ostatnią próbę, wyprzedzając o 54 sekundy Tobiego Price’a z Australii oraz o prawie 3 minuty Francuza Antoine’a Mèo (obaj KTM). Zwycięzcą całego rajdu został Austriak Matthias Walkner (KTM), który rok temu był drugi. O ponad 17 minut wyprzedził Kevina Benavidesa, który uzyskał najlepszy […]

W rywalizacji motocyklistów prezent lokalnym kibicom sprawił Kevin Benavides (Honda). Argentyńczyk wygrał ostatnią próbę, wyprzedzając o 54 sekundy Tobiego Price’a z Australii oraz o prawie 3 minuty Francuza Antoine’a Mèo (obaj KTM).

Zwycięzcą całego rajdu został Austriak Matthias Walkner (KTM), który rok temu był drugi. O ponad 17 minut wyprzedził Kevina Benavidesa, który uzyskał najlepszy wynik w historii argentyńskich startów na motocyklach. Trzeci był zwycięzca sprzed dwóch lat, wracający po kontuzji Toby Price, który stracił 23 minuty.

– powiedział na mecie Maciek Giemza.

– podsumował występ Giemzy wspierający go na rajdzie Jacek Czachor.

Maciek Giemza jest już w Polsce!

Rywalizacja w kategorii motocykli była bardziej wyrównana, niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszą niespodzianką było odpadnięcie Sama Sunderlanda już na 4 etapie. Od tej pory Adrien van Beveren i Kevin Benavides zmieniali się na prowadzeniu i wydawało się, że wieloletnia zwycięska passa KTM zostanie przerwana. W walce liczyli się także Joan Barreda i Antoine Meo aż do 10 odcinka, który przesądził o losach walki. W wyniku błędu nawigacyjnego szanse stracił Benavides i kilku innych motocyklistów, a wśród nich Toby Price. Z czołówki tylko Matthias Walkner i Adrien Van Beveren uniknęli problemów, ale kierowca Yamahy zaliczył groźny upadek tuż przed metą odcinka. 31-letni Austriak został liderem z dużą przewagą, a kilka dni później pewnie wygrał rajd, zapewniając zespołowi KTM 17. kolejne zwycięstwo w Dakarze.

Paweł Stasiaczek ukończył Dakar na 55 pozycji, a Maciej Berdysz na 57.


REKLAMAREKLAMA


Ignacio Casale wygrał zdecydowanie w kategorii quadów.

Ubiegłoroczny zwycięzca Siergiej Karjakin odpadł z powodu kontuzji, podobnie jak nasz faworyt Rafał Sonik, triumfator z 2015. Na podium stanęli jeszcze dwaj młodzi Argentyńczycy – Nicolas Cavigliasso i Jeremias González Ferioli. Kamil Wiśniewski zajął 13 miejsce, wygrywając mocno obsadzoną klasę quadów z napędem na 4 koła.

Ciekawostka rajdu

Zaproszony w ostatniej chwili do zespołu Hondy w zastępstwie kontuzjowanego Paulo Goncalvesa Jose Ignacio Cornejo Florimo spisał się powyżej oczekiwań w swoim drugim starcie w Dakarze. 23-letni motocyklista z Chile kilka razy kończył odcinki w czołowej dziesiątce i ukończył rajd na 10 miejscu. Cornejo to obok Benavidesa być może największa nadzieja Hondy na pokonanie w przyszłym roku zespołu KTM.

Kawał historii Dakar Rally

Gdy Marc Coma i Cyril Despres, którzy dzielili się zwycięstwami w kategorii motocykli w latach 2005 – 2015 zrezygnowali ze startów na jednośladach, do głosu doszli młodzi motocykliści o mniejszym doświadczeniu. W 2018 aż ośmiu kierowców z pierwszej dziesiątki na mecie w Córdobie startowało w Dakarze nie więcej niż 5 razy! Tylko Gerard Farrés to przedstawiciel starszej generacji z 11 startami w dorobku.

KOMENTARZE

REKLAMA