fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rafał Sonik zajął drugie miejsce wśród quadowców, Krzysztof Hołowczyc piąte w klasyfikacji samochodów. Pozostali Polacy po pierwszym etapie Rajdu Dakar na dalszych pozycjach.

Pierwszy etap Rajdu Dakar o niczym nie przesądza. Rafał Sonik, który zawsze obawia się otwarcia każdego rajdu, był wręcz zaskoczony swoim drugim miejscem.

– Moim założeniem na dzisiaj było zmieścić się pomiędzy piątym, a dziewiątym miejscem. Wziąwszy pod uwagę, że większość lokalnych zawodników ma poprzerabiane silniki, które pozwalają im być o 10-20 km/h szybszym na prostych, mój wynik jest naprawdę zaskoczeniem – komentował na mecie oesu Rafał Sonik.

Etap z czasem 1:37.08 wygrał Ignacio Casale. Ubiegłoroczny triumfator również narzekał na moc silnika, ale także problemy ze skrzynią biegów. Kapitan Poland National Team zameldował się na mecie nieco ponad minutę po Chilijczyku.

Motocykliści ORLEN Teamu zajęli miejsca poza pierwszą dziesiątką. Kuba Przygoński przyjechał na metę z 31 czasem, a debiutant w Dakarze Kuba Piątek był 42. Na miejscach 79 i 81 sklasyfikowano odpowiednio Michała Hernika i Pawła Stasiaczka

– Osiągnąłem dziś prędkość maksymalną 172 km/h, a to bardzo dużo. Niestety nie czułem się dziś dobrze, nie miałem dobrego rytmu. Być może nawierzchnia była za śliska. Ponieważ nie czułem się pewnie, nie ryzykowałem. Jutro zaczyna się prawdziwe ściganie i trzeba będzie dobrze jechać – powiedział Kuba Przygoński.

Zwycięzcą wśród motocyklistów został Sam Sunderland, który wyprzedził Paulo Goncalvesa i marka Comę.

Spośród polskich załóg samochodowych najlepiej wypadł Krzysztof Hołowczyc, który zajął piąte miejsce. Marek Dąbrowski jedzie w tegorocznym Dakarze z nowym pilotem, Anglikiem Markiem Powellem, ponieważ Jacek Czachor wycofał się z powodów osobistych. Pierwszy etap był właściwie pierwszym wspólnym przejazdem tej załogi, więc 15 miejsce należy uznać za bardzo dobry wynik. Adam Małysz z Rafałem Martonem zajęli 18 miejsce, a Piotr Beaupre – 54.