fbpx
A password will be e-mailed to you.

Wiemy, dlaczego w nowopowstałej reprezentacji Polski w rajdach terenowych, działającej pod patronatem Polskiego Związku Motorowego – Poland National Team, zabrakło Kuby Przygońskiego, Jacka Czachora i Marka Dąbrowskiego – motocyklistów ORLEN Team.

Jak już informowaliśmy, reprezentacja Polski powstała z inicjatywy quadowca, pierwszego Polaka na podium Rajdu Dakar, Rafała Sonika. Znaleźli się w niej m.in. Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz.

Jak już informowaliśmy, reprezentacja Polski powstała z inicjatywy quadowca, pierwszego Polaka na podium Rajdu Dakar, Rafała Sonika. Znaleźli się w niej m.in. Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz.

Prezes PZMot. Andrzej Witkowski tak tłumaczy brak w reprezentacji motocyklistów ORLEN Teamu:

– Powołanie do kadry wiąże się z określonymi obowiązkami i ORLEN Team obawiał się, że naszym sponsorem będzie firma konkurencyjna. Przekazaliśmy zapewnienie, że tak nie będzie i trwają rozmowy o tym, czy motocykliści również będą mogli podpisać karty zawodnicze i dołączyć do reprezentacji. Decyzja zależy od prawników i mam nadzieję, że podejmą ją jeszcze przed Dakarem.

Przypomnijmy, że reprezentacja Polski została zaprezentowana w poniedziałek podczas konferencji prasowej. Stanowiła ona przedsmak zmagań na pustyniach i bezdrożach Ameryki Południowej, gdyż kierowcy odpowiadali na pytania ze sceny wysypanej piaskiem i pełnej opon terenowych oraz innych rekwizytów rajdowych.

Podczas konferencji przedstawiono zawodników, którzy już w rajdzie Dakar wystąpią w barwach reprezentacji Polski. Będą to: Rafał Sonik, Piotr Baupre i Jacek Lisicki, Krzysztof Hołowczyc i jego pilot Filipe Palmeiro, Adam Małysz i pilot Rafał Marton, Dariusz Żyła i Pierre Calmon, a także załogi ciężarówek: Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba i Robert Jachacy oraz Robert Jan Szustkowski Junior, Jarosław Kazberuk i Wojciech Białowąs.

Rafał Sonik opowiedział, jak narodził się pomysł wspólnej reprezentacji Polski:

– Mówimy, że Dakar to marzenie, a jeszcze większym jest dotrzeć do jego mety i wygrać. Moje marzenie już się jednak spełniło i wszyscy spełniamy je od dzisiaj począwszy. Kiedy po raz pierwszy pojechałem na Dakar zobaczyłem coś, co mnie zaskoczyło. Na starcie nie było reprezentacji Polski, tylko zawodnicy z Polski. Wynająłem mały lokal i spotkało się w nim niemal 60 ludzi. To był pierwszy moment, w którym uświadomiłem sobie, że możemy być w tym rajdzie naprawdę silni, jeżeli będziemy razem. W 2010 roku stworzyliśmy ”reprezentację PZMot„. Wszyscy zawodnicy dojechali wtedy do mety i osiągnęli życiowe wyniki. To było fantastyczne uczucie. Koniec jednego Dakaru, to początek drugiego. Tamta reprezentacja została powołana specjalnie na rajd Dakar i kiedy wykonała swoje zadanie, zaczęliśmy myśleć co możemy zrobić dalej. Nie można było zostawić tak fantastycznego projektu, o czym wielokrotnie rozmawiałem z Krzysztofem Hołowczycem, Rafałem Martonem i Adamem Małyszem. Wiosną tego roku udało nam się zmobilizować i doszliśmy do tego, że to jest to czego oczekujemy od siebie i czego oczekują od nas kibice.

Rafał Sonik przekazał kibicom jeszcze jedną ważną wiadomość:

– Wynegocjowaliśmy z ASO, że nie będzie w tym roku wyłączności dla żadnej polskiej telewizji na pokazywanie Dakaru. Każda stacja, która wykupi licencję będzie mogła pokazać zmagania w Ameryce Południowej. Co więcej wynegocjowaliśmy bardzo niską cenę tej licencji. Taką, jakiej nie było jeszcze nigdy do tej pory. Największe polskie telewizje chcą pokazywać Dakar i zrobimy wszystko, żeby nasi kibice mogli go zobaczyć. Wspieramy zarówno nasze stacje jak i ASO w rozmowach i wierzymy, że zakończą się one sukcesem.

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów