fbpx
A password will be e-mailed to you.

Cyfrowa wersja prawa jazdy – dla wielu kierowców takie rozwiązanie może okazać się zbawieniem. Dla wszystkich, którzy czekają na to rozwiązanie mamy dobre wieści – testy cyfrowej wersji prawa jazdy już trwają!

Obecnie wersja testowa trafiła do ograniczonej grupy dziennikarzy, ale już niebawem wirtualny dokument w aplikacji mDokumenty będzie dostępny dla wszystkich! Taki zestaw dokumentów może okazać się zbawieniem dla wszystkich zapominalskich, którym notorycznie zdarza się zapomnieć portfela.

W obecnych czasach to całkiem zrozumiałe – przecież z telefonem rozstajemy się bardzo niechętnie, a jest on w stanie praktycznie całkowicie zastąpić klasyczny portfel (dzięki płatnościom mobilnym).

Cyfrowe prawo jazdy

Elektroniczne prawo jazdy już niebawem dołączy do reszty dokumentów, znajdujących się w aplikacji mDokumenty. Obecnie korzystać możemy z dowodu osobistego, e-recept czy mPojazdu. Wszystkie informacje dotyczące naszego prawa jazdy będą pochodzić z systemu CEPiK 2.0, a więc będą dokładnie tymi samymi informacjami, do których w razie kontroli będzie mięć dostęp funkcjonariusz policji. Co ciekawe, już niebawem może dojść do sytuacji, w której do zatrzymania prawa jazdy będzie dochodzić tylko w „świecie wirtualnym”, a więc policjant odnotuje fakt w systemie i na tym zakończy się cała procedura. Dokładnie tak wygląda zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w razie braku przeglądu czy problemów związanych ze stanem technicznym pojazdu.

Policja

Dodatkowym ułatwieniem dla kierowców będzie możliwość indywidualnej i bardzo prostej kontroli ilości punktów karnych. Od momentu zarejestrowania aplikacji w telefonie każdy z nas będzie mógł szybko i bezproblemowo sprawdzić aktualny stan konta oraz szybko sobie przypomnieć za co otrzymał dane punkty.

mDokumenty. Testy trwają!

Co ciekawe aplikacja będzie przydatna również w przypadku kolizji drogowej. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, aplikacja pozwoli na wymianę danych za pomocą łączności Blutetooth. Oczywiście jeśli Ty nie będziesz posiadać aplikacji, a druga strona tak, to zawsze będziesz mógł spisać dane z telefonu metodą klasyczną. Przez oszustwami będą chronić specjalne ruchome elementy wyświetlające się w aplikacji. Będzie do flaga UE oraz godło Polski.

Prawo jazdy już niebawem dołączy do innych mDokumentów. Obecnie możemy korzystać z wirtualnego dowodu osobistego, e-recept oraz dowodu rejestracyjnego (mPojazd). Aby korzystać z tego rozwiązania musimy posiadać Profil Zaufany, który założymy w ciągu paru chwil za pomocą bankowości internetowej. Pamiętajmy jednak, że cyfrowe dokumenty obowiązują TYLKO na terenie naszego kraju!

 

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów