fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dyskusje na temat wyższości kufrów nad sakwami oraz wyższości sakw nad kuframi toczą się od wielu, wielu lat i nie zamierzamy teraz roztrząsać tej sprawy. Tym razem poruszymy kwestię samego montażu sakw oraz odpowiedniej odległości torby od wydechu.

Musimy pamiętać o tym, że wydech solidnie się nagrzewa i często sakwy są podatne na przegrzanie. Dlatego pamiętajcie o odpowiedniej odległości, sakw od wydechu lub zamontowaniu stelaża, który ochroni sakwy przed opadaniem. Tu chodzi nie tylko o Wasz dobytek, ale również o Wasze bezpieczeństwo, które zawsze powinno być priorytetem. Strach myśleć, co mogłoby się stać, gdyby za dżentelmenami z filmu nie jechał inny motocyklista! 

Musimy pamiętać również o tym, że wysoka temperatura może zacząć topić sprzęt, który znajduje się sakwie bez wyraźnych znaków zewnętrznych – torba może mieć zwyczajnie wyższą odporność na wysoką temperaturę niż ubrania czy sprzęt biwakowy, znajdujący się wewnątrz torby.

————————————————————————————————————————————-

Od autora

Osobiście przeżyłem pożar torby motocyklowej, w której miałem dokumenty, ubrania i kupę sprzętu biwakowego, chociaż na zewnątrz nie było widać ognia czy dymu! Tego dnia  było bardzo ciepło, a torba w trakcie jazdy delikatnie opadła. Spaliny co prawda nie dmuchały bezpośrednio na materiał, ale to wystarczyło, żeby wewnątrz wytworzyła się temperatura, która zaczęła trawić cały sprzęt. 

 

Dziura w torbie powstała tuż po wystudzeniu poszycia. Materiał stracił swoją sprężystość i rozszedł się totalnie. Sprzęt nadawał się do wyrzucenia, część dokumentów (w tym dowód rejestracyjny) uległ zniszczeniu i nie byłoby w tym nic przerażającego, gdyby nie fakt, że akurat znajdowałem się w Brazylii…

KOMENTARZE