fbpx
A password will be e-mailed to you.

11 listopada 1918 roku, o godzinie 5 rano, w salonce pociągu marszałka Francji Foche w lesie pod Compiegne we Francji, przedstawiciele niemieccy podpisali warunki kapitulacji. Sześć godzin później umowa weszła w życie. Tym samym I wojna światowa zakończyła się.  11 listopada 1918 o godzinie 11:00 ucichły działa i po czterech latach wojny nastała tak oczekiwana cisza. Dzień ten przyjęto w Polsce jako moment odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli.  

Była godzina 11:00 dnia 11 listopada 2022, gdy po raz dwunasty BMM Pancerny zorganizowało  Motocyklową Paradę Niepodległości. Na stadionie w Wierzchowie 840 motocyklistów odśpiewało Hymn Polski, a następnie z wielkim hukiem i przy dźwiękach sygnałów kawalkada maszyn ruszyła w liczącą ok. 70 km trasę Motocyklowej Parady Niepodległości drogami Pojezierza Drawskiego.Kolumnę otwierały i zamykały wozy straży pożarnej z Wierzchowa i Czaplinka. W każdej miejscowości, przez którą przejeżdżała parada, znajduje się pomnik Żołnierzy Polskich walczących w marcu 1945 o przyłączenie tych ziem  do Polski. Mijaliśmy także pomniki  żołnierzy niemieckich, mieszkańców tych miejscowości, którzy zginęli w I wojnie światowej. Historia zawsze jest zagmatwana i  niekiedy trudna do zrozumienia. Teraz my – motocykliści,  biorący udział w XII  Paradzie Motocyklowej, oddaliśmy cześć i hołd bohaterom tamtych dni oraz wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski.  Przejeżdżając przez miejscowości na trasie parady byliśmy serdecznie witani  przez mieszkańców. W Świerczynie poczęstowano nas domowymi wypiekami, kawą i herbatą. Na koniec parady wszyscy uczestnicy otrzymali ciepłą i smaczną grochówkę oraz okolicznościowe blachy zlotowe. Parada wzbudziła wiele emocji, zarówno wśród uczestników, jak i widzów, co zaowocowało wieloma komentarzami na FB. Poniżej niektóre z nich: 

 „Gratuluję  organizacji. Nie przepadam za paradami, ale na Waszą będę jeździł  dopóki będę mógł.”
Zbigniew Chasiak

„Wspaniali mężczyźni na swoich stalowych rumakach z flagami trzepoczącymi na wietrze jak husaria idąca do boju. Piękny widok, aż serce rośnie.”
Gruba Berta„Ja również dopisuje się do podziękowań dla BMM Pancerny i przybyłych motocyklistów i motocyklistek. Pięknie BMM Pancerny, wasze zloty, parady, imprezy rosną w siłę i tak ma być. Już nie mogę się doczekać następnego spotkania z wami.”
Paweł Archacki

 „Ja dziękuję za świetne i bezpieczne zorganizowane spotkanie dla tak wielu znajomych, oby tak dalej, LWG.”
Krzysztof Q-micz.

 „Fantastyczna organizacja . Na pewno wrócimy za rok. Wielkie dzięki!!!”
Anna Woźnica –ŚlęzakTakich podziękowań na portalu społecznościowym było znacznie więcej – znaczy że trud organizatorów nie poszedł na marne. Przy tej okazji dziękujemy miesięcznikowi „Świat Motocykli” za objęcie imprezy patronatem medialnym. LWG!Tekst: BMM Pancerny,  foto: Dorota Tomasz Pancerni

KOMENTARZE