fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zespół Ameryki Południowej prowadzi po pierwszym dniu GS Trophy. Na drugim miejscu plasuje się Francja, a na trzecim gospodarz imprezy – Argentyna.

Prestiżowa impreza, w której startuje 15 zespołów – wśród nich także Polacy – rozpoczęła się 250-kilometrową żwirową i terenową trasą z Trailanqui Resort w Chile do Piedra Pintada nad jeziorem Pulmari w Argentynie.

Czyste niebo i ciepłe powietrze były przyjemną zapowiedzią tygodnia, lecz z drugiej strony sucha trasa oznacza jazdę w kurzu i ryzyko uszkodzenia opon na kamieniach, co właśnie spowodowało opóźnienia trzech zespołów już na pierwszym etapie.

Najtrudniejszym momentem dnia była wymagająca technicznie offroadowa wspinaczka przez las araukariowy China Muerta. 30 kilometrów ciasnej, wąskiej, krętej i piaszczystej drogi, stromych podjazdów i strumieni, które trzeba było przejechać w bród. Dodatkową trudność powodowały chmury pyłu wzniecane przez poprzedzających zawodników – niejeden z motocyklistów musiał szukać powrotu na wyznaczoną trasę.

Wszyscy zawodnicy – już po zakończeniu zmagań – byli pod wielkim wrażeniem Patagonii, jej krajobrazów i ludzi, którzy ich serdecznie podejmowali i kibicowali.

Pod względem sportowym dzień należał do zespołu Ameryki Południowej. David Fonseca Chinchilla powiedział: – Nie spodziewaliśmy się, że będziemy liderami, tym bardziej się cieszymy z sukcesu i mamy dodatkową energię na jutrzejszy etap.

Francuzi, którzy zajęli drugie miejsce, wykazali się także bardzo sportową postawą. Dwa razy zatrzymywali się, żeby pomóc swoim konkurentom, Kandyjczykom i Argentyńczykom, naprawić przebite opony. To jest właśnie jedyna w swoim rodzaju atmosfera GS Trophy.

Advertisement

Organizatorzy trochę się obawiali, jak uda się takiej liczbie pojazdów i ludzi sprawnie przekroczyć granicę, ale służby graniczne Chile i Argentyny były odpowiednio przygotowane i wykazały się dużą sprawnością.

Polski team (występujący pod nazwą CEEU – krajów Europy środkowo-wschodniej) w składzie Adam Kłosowicz, Michał Zoll i Tomek Sapela debiutuje w GS Trophy i po pierwszym etapie zajmuje 10 miejsce. Liczymy na zdecydowaną poprawę tego miejsca!

Wyniki GS Trophy 2012

1. Ameryka Południowa 32 pkt2. Francja 303. Argentyna 274. Alps 25 5. Włochy 23 6. Niemcy 21 7. Kanada 18 8. Wielka Brytania 17 9. Rosja 16
10. CEEU/Polska 14
11. Brazylia 12 13. USA 7 13. Japonia 7 15. Hiszpania 4

KOMENTARZE

Advertisement