fbpx
A password will be e-mailed to you.

Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym. Oznacza to, że już niebawem kierowców czekają zmiany. Głównie chodzi o wdrożenie nowych przepisów i uproszczenie procedur w trakcie kontroli policyjnej i deregulację kilku zasad, dzięki którym życie kierowcy stanie się łatwiejsze.

Tym razem mówimy o sporej ilości zmian, które mają sprawić, że kierowcy nie będą musieli pamiętać o tak dużej ilości spraw jak do tej pory. Poza tym proces przerejestrowania świeżo zakupionego motocykla lub auta będzie szybszy i łatwiejszy. O jakich zmianach mówimy dokładnie?

Bez prawa jazdy w kieszeni!

To jedna z najgłośniejszych i najbardziej wyczekiwanych zmian deregulacyjnych w ostatnim czasie. Co prawda kiedy informowaliśmy Was jakiś czas temu o pracach legislacyjnych dot. właśnie zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, wielu osobom nie spodobała się ta wizja. Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoje zalety i może być bardzo wygodne dla zapominalskich czy na przykład dla osób osób nieposiadających w swoich kombinezonach kieszeni – chociaż to pewnie przypadki jednostkowe.

Nowy przepis całkowicie znosi obowiązek posiadania (przy sobie i w trakcie kontroli) dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, a tzn. że w trakcie ewentualnej kontroli drogowej, funkcjonariusz nie poprosi Cię o okazanie dokumentu. Twoje uprawnienia będą weryfikowane za pomocą systemu elektronicznego, pod warunkiem, że jesteś właścicielem polskiego dokumentu prawa jazdy. Jak to się będzie sprawdzać w rzeczywistości? To się okaże. Mamy nadzieję, że system się sprawdzi i wszyscy będziemy z tej zmiany zadowoleni.

Koniec z wymianami tablic rejestracyjnych!

To kolejna, bardzo istotna zmiana. Po jej wejściu w życie osoba, która zakupi motocykl zarejestrowany w Polsce, nie będzie musiała wymienić tablicy rejestracyjnej. Obecnie to prawo działa tylko w zakresie pojazdów sprzedanych i rejestrowanych w obrębie tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Od teraz ten region będzie rozszerzony do terytorium całego kraju. To z kolei poskutkuje tym, że zaoszczędzimy na wymianie tablicy rejestracyjnej, ale w ciągu kilku miesięcy od daty wdrożenia deregulacji tablice rejestracyjne dosyć mocno się wymieszają i już nie będzie tak łatwo ustalić skąd dany motocykl przyjechał lub z jakiego miasta pochodzi jego właściciel.

Policja

Następną zmianą, która zdecydowanie ułatwi proces zakupu pojazdu nowego jak i używanego będzie wdrożenie możliwości rejestracji motocykla/samochodu w naszym imieniu przez firmę, od której dany pojazd kupujemy. To w praktyce może okazać się bardzo wygodne dla potencjalnego nabywcy motocykla czy samochodu, gdyż po wejściu przepisów w życie, pracownicy salonów czy komisów będą mogli zarejestrować pojazd w imieniu kupującego. Czy jednak nie doprowadzi do niechcianych patologii? Nowelizacja tego przepisu zostanie powołana do życia po dziewięciu miesiącach od opublikowania Dziennika Ustaw.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego!

Dodatkowo nowelizacja prawa znosi obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki. 

To jeszcze nie koniec! Nowe przepisy zniosą również obowiązek wydawania nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu. Tutaj jednak poczekamy dwa lata zanim przepisy wejdą w życie, gdyż ustawodawcę oraz podmioty wydające nalepki oraz karty czeka proces przygotowania technicznego do wdrożenia nowych przepisów.

Wydawać się może, że każda z tych zmian opłaci się kierowcom i sprawi, że jazda czy sam zakup będzie jeszcze przyjemniejszy i obarczony zdecydowanie mniejszą papirologią. Czy finalnie będziemy zadowoleni ze zmian w prawie, pokaże czas, ale bądźmy dobrej myśli!

 

 

KOMENTARZE