fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zwolnienie kierowców z obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC jest kwestią czasu! Sejm już przegłosował nowelizacje ustawy. Czas na Senat!

O wprowadzenie zmian w w kodeksie prawa o Ruchu Drogowym zabiegali posłowie Adam Ołdakowski, Jerzy Gosiewski oraz Jerzy Wilk. Według zmian jakie zaprezentowali, kierowcy nie będą musieli posiadać w trakcie kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Musimy pamiętać, że brak obowiązku posiadania tych dokumentów nie zwolni nas z zabierania na pokład pojazdu dokumentu prawa jazdy. Dowód rejestracyjny będzie nadal obowiązkowy przy okazji odwiedzin w stacji kontroli pojazdów.

Projekt zmian w prawie o ruchu drogowym został przyjęty 17 kwietnia bieżącego roku. Na posiedzeniu, które odbyło się 9 maja posłowie przegłosowali wprowadzenie zmian, teraz czas na senat, a potem na Prezydenta.

Jeżeli zmiany w Prawie o ruchu drogowym spodobają się kolejnym instancjom, kierowcy już od 4 czerwca nie będą zmuszeni do zabierania ze sobą w/w dokumentów.

Obecnie za brak dokumentów, policja może ukarać mandatem w wysokości 50 zł za każdy dokument!

W przypadku sytuacji, w której kierującemu pojazd zabierze się dowód rejestracyjny, ten otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych natychmiast pojawi się informacja o wstrzymaniu ważności dokumentu. Zwrot dowodu nastąpi również w sposób wirtualny. W ułamku sekundy w systemie informacja o zatrzymaniu dowodu zostanie usunięta.

Przyznacie, że zmiany brzmią pięknie! Trzymamy kciuki za szybkie wprowadzenie ustawy w życie, chociaż (pół żartem, pół serio) nasuwa się pytanie: jeżeli przez cały rok przeciętny motocyklista nie będzie używał dokumentów, szukał ich, trzymał w portfelu, aucie czy kieszeni kurtki motocyklowej, to jak je znajdzie w dniu kontroli stanu technicznego?

KOMENTARZE