fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nazwa wytwórni rowerów, a później angielskich motocykli została wybrana przez jej założycieli, których zainspirowała postać radosnego „powietrznego duszka” z Szekspirowskiej „Burzy”. Dlaczego akurat nim? Któż to wie. Może był to prawdziwie angielski duch?

Wyścig z czasem

Ariel SF.31 - angielski duch

Aby zrobić zdjęcia prezentowanego motocykla, musiałem się napocić. Dosłownie i w przenośni. W gorący czerwcowy piątek deszczowe chmury tylko czyhały na okazję, by lunąć, i jedynie sporadycznie pozwalały promieniom słońca dosięgnąć ziemi. Gdy wsiadałem na duże Suzuki, czułem w kościach nadchodzący deszcz. Po kilku kilometrach przeczucia sprawdziły się: lało przez większość drogi, a kiedy przestało, wyszło ostre słońce.

Ariel SF.31 - angielski duch

Gnałem przez Polskę do wrocławskiej Pracowni Restauracji Pojazdów OldtimerbazaR. Niestety na ostatnich kilometrach, w zakorkowanym mieście pomyliłem drogę. Na miejsce dotarłem dosłownie w ostatnim momencie! Za 30 minut zakład zamykano i wszyscy marzyli już o odpoczynku. Lecz mnie czekała intensywna praca, choć inna niż codzienne obowiązki biurowe.

W pełnym blasku

Ariel SF.31 - angielski duch

Gdy z kufrów wyciągałem aparat i obiektywy, z ciemnego garażu wyjechała długa, potężna maszyna. W oczy rzucały się nie tylko jej zaskakujące gabaryty, lecz także silnik z głęboko pochylonym ku przodowi cylindrem. W blasku słońca trudno było patrzeć na ten błyszczący motocykl. Potężne „ryby” tłumików, rury wydechowe i częściowo chromowany zbiornik paliwa po prostu oślepiały. Zaraz, zaraz! Rury wydechowe nie trafiają bezpośrednio do kolektora wydechowego. Tam jeszcze „coś” jest… Pod pochylonym cylindrem umieszczono wielkich rozmiarów tłumik wstępny – komorę rozprężną.

Motocykl został ustawiony w dogodnej do zdjęć pozycji. Można mu się było przyjrzeć dokładniej.

Technika czy sztuka?

Ariel SF.31 - angielski duch

W Arielu wszystko jest na swoim miejscu. W rurową ramę wmontowano rzucający się w oczy układ napędowy z charakterystyczną osobną skrzynią przekładniową. Masywna osłona sprzęgła i łańcuchów z lewej strony nie pozwala zauważyć tego szczegółu. Osobne mocowanie mechanizmów widać dopiero z prawej. Na początku lat 30. cztery biegi były raczej wyjątkiem, a standardem – trzy przełożenia. W Arielu czwarte jest więc niejako bonusem.

Ariel SF.31 - angielski duch

Pochylenie cylindra sprawiło, że dwuzaworowa głowica jest dobrze chłodzona. Dla polepszenia warunków pracy zaworu ssącego doprowadzono do niego smarowanie. Dla widocznej galerii zaworowej idealnym rozwiązaniem byłaby szczelna pokrywa. Żywotność i niezawodność zyskałyby na tym. Cóż, w tamtych latach nie myślano o takich problemach, a lejący się po nogach olej silnikowy można uznać za normę.

Gdy patrzymy z perspektywy siedzenia kierowcy, pierwszym rzucającym się w oczy elementem jest konsola z zegarami. Wydaje się, że w „anglikach” wielkogabarytowe, niezgrabne, choć użyteczne konsole nigdy nie wyszły z mody. Za każdym razem, gdy na nie patrzę, zastanawiam się, jak można tak bardzo zniekształcić linię motocykla dla funkcjonalności? Temu modelowi niczego poza tym nie brakuje. Jest angielski do szpiku. Każde rozwiązanie świadczy o jego rodowodzie, urzeka. Zastanawiające, gdzie leży granica między zimną techniką a sztuką?

Jeden z sześciu

Ariel SF.31 - angielski duch

Prezentowany model SF produkowano wyłącznie w 1931 roku i to stanowi o jego wyjątkowości. Zresztą 1931 rok był dla Ariela szczególny. Po pierwsze – wprowadzono sześć zupełnie nowych modeli (zasługują na osobny opis). Większość wyposażono w nowe silniki z głęboko pochylonym cylindrem (30° od poziomu): dolnozaworowy SB.31 oraz górnozaworowe SF.31 i SG.31, odpowiednio z dwu- i czterozaworowymi głowicami.

Ariel SF.31 - angielski duch

Niski silnik umożliwiał również niskie zamocowanie siedzenia. Dzięki temu kierowca może pewnie postawić stopy na jezdni, co jest ważne dla niższych osób. Za to wyżsi mogą mieć problem ze znalezieniem wygodnej pozycji dla nóg w czasie jazdy.

Pochylenie cylindra ułatwiło chłodzenie, zwłaszcza tylnych ścianek, i poprawiło sprawność silnika a w konsekwencji moc, dynamikę i prędkość maksymalną. Gorszym skutkiem było to, że silnik potrzebował więcej miejsca w kierunku wzdłużnym. Cóż, interesująca konstrukcja Ariela jest też efektem licznych kompromisów. Trzeba to zaakceptować lub poszukać innej maszyny.

Dane techniczne Ariel SF 500 ccm, 18 HP

Ariel SF.31 - angielski duch

SILNIK

Typ: czterosuwowy, górnozaworowy (OHV), dwa zawory, chłodzenie powietrzem

Układ cylindrów: jednocylindrowy, tzw. sloper (cylinder pochylony pod kątem 30 stopni od poziomu)

Pojemność skokowa: 498 ccm

Średnica/skok tłoka: 86,4/85 mm


REKLAMA


Moc: 18 KM

Zasilanie: gaźnik Amal

Smarowanie: zębata pompa oleju, tzw. sucha miska olejowa

Rozruch: kickstarter

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Sprzęgło: wielotarczowe, mokre

Skrzynia biegów: firmy Burman, czterostopniowa z ręczną dźwignią zmiany biegów

Napęd tylnego koła: łańcuch rolkowy

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

Napięcie znamionowe: 6 V

Prądnica: magdyno Lucas, montowane za dodatkową opłatą

Zapłon: Lucas

PODWOZIE

Rama: podwójna, wykonana z rur stalowych

Zawieszenie przednie: trapez z tłumikami ciernymi odbicia i skrętu

Zawieszenie tylne: sztywne

Opony: 26×3,25 lub 26×3,00

Hamulce: bębnowe, średnica bębna 177,8 mm

WYMIARY I MASY

Dł./Szer./Wys.: 2200/760/960 mm

Rozstaw osi: 1400 mm

Wysokość siedzenia: 670 mm

Prześwit: 130 mm

Pojemność zbiornika oleju: 2,3 l

Pojemność zbiornika paliwa: 11,5 l

Masa własna: 160 kg

KOMENTARZE


REKLAMA