fbpx
A password will be e-mailed to you.

Tworząc najnowszy model kasku Quantic, firma Arai myślała przede wszystkim o ochronie. Charakterystyczną dla marki gładką i okrągłą formę zaprojektowano tak, by – w przypadku wypadku – jak najskuteczniej odbić i rozłożyć siłę uderzenia.

Nowy Quantic powstał dzięki wykorzystaniu wiedzy zdobytej podczas milionów przejechanych kilometrów oraz doświadczeniu z poprzednich projektów aerodynamicznych i ochronnych kasków wyścigowych Arai. Ręcznie wykonana powłoka zewnętrzna pozwala na zachowanie wytrzymałości rdzenia przy jednoczesnej znacznej redukcji wagi. Kask lekko unosi się w powietrzu, dając użytkownikowi poczucie komfortu i luksusu. To produkt dla motocyklistów, którzy oczekują tego, co najlepsze. 

Wygoda na co dzień 

Arai Quantic to doskonały wybór do codziennego użytku. Zapewnia zarówno ochronę, jak i komfort noszenia. Aby można go było łatwo założyć i zdjąć, kask ma 5-milimetrową flarę wokół podstawy, a wizjer VAS MAX wyposażono w gotową do użycia wkładkę Pinlock. Wysokiej jakości wnętrze ze szczotkowanego nylonu jest zdejmowane i wyposażone w system konturu twarzy (FCS) oraz drucianą kieszeń na szyję. Quantic ma również system awaryjnego zwalniania (ERS). 

Quantic – jak to się robi? 

Model Quantic jest kaskiem turystycznym ze sportowym zacięciem. Jego ręczna produkcja zajmuje około 18 godzin roboczych. Zewnętrzną powłokę wykonano w stylowym, organicznym kształcie, z wykorzystaniem PB e-cLc. AR-mat zastąpił nowy materiał, pozwalający na zmniejszenie wagi przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości. Sztywność w kluczowym obszarze zapewnia dodatkowa warstwa taśmy Super Fibre wokół podstawy. Zastąpiła ona taśmę Hyper Ridge. Dzięki systemowi VAS pozycja mocowania przyłbicy jest obniżona, co daje średnio dodatkowe 24 mm w obu obszarach skroni. Takie rozwiązanie sprawiło, że większa część powłoki jest gładsza wzdłuż i powyżej linii testowej standardu Snell. Jest to duże osiągnięcie na drodze ku poszukiwaniu idealnego, opływowego kształtu skorupy. Quantic został oficjalnie zatwierdzony i certyfikowany zgodnie z normą ECE R22-06. 

Wentylacja ilościowa 

Kompleksowa i sterowana wentylacja opiera się na 13 portach wentylacyjnych: 7 wlotach i 6 wywiewach. Wlot powietrza pod logo 3D Arai doprowadza powietrze chłodzące do dwóch centralnych punktów wlotowych i dobrze działa nawet przy niskich prędkościach. W skorupie umieszczono także podwójne wloty górnych kanałów łzowych, co jest rozwiązaniem wprost z F1, podwójne otwory wentylacyjne w brwiach i dwupozycyjny przesuwny wlot powietrza z filtrem w podbródku. Gorące powietrze skutecznie odprowadza trójdrożny, jednoczęściowy tylny wydech/spoiler, a także podwójne, zlicowane boczne wydechy (z pianką redukującą hałas) oraz szyjny wylot ciepłego powietrza. 

Pionierskie rozwiązania 

Natychmiast zauważalny, nowy kanał z logo 3D Arai jest tak cienki, jak to tylko możliwe. Ma zaledwie 3,5 mm głębokości i zasila dwa 10-milimetrowe centralne porty wlotowe. To pionierski pomysł w kaskach Arai. Kanał z logo działa bardzo dobrze także przy niskiej prędkości i wyprostowanej pozycji jazdy – przy zaledwie 50 km/h daje dodatkowo 40% przepływ powietrza, natomiast przy prędkości 120 km/h przepływ wynosi 7%. Wlot daje się łatwo otwierać i zamykać w letnich i zimowych rękawiczkach, a to dzięki umieszczonej na górze dźwigni o krótkim skoku. Jeśli motocyklista nie widzi 

dźwigni, a logo jest na swoim zwykłym miejscu, kanał pozostaje otwarty. Kanał z logo Arai zaprojektowano tak, aby oderwał się w przypadku uderzenia. Quantic jest wyjątkowy także ze względu na wytrzymałość zastosowanego w nim materiału – PB e-cLC i konstrukcję skorupy. 

Glancing Off 

Wszystkie kaski Arai są poddawane testom penetracyjnym, chociaż nie jest to wymagane przez europejskie standardy dotyczące kasków. Test penetracji Arai wykonuje się przy użyciu 3-kilogramowego stożka testowego, który uderza w kask z wysokości 3 metrów. Arai wie, że aby zminimalizować energię uderzenia dostającą się do wnętrza kasku, skorupa musi mieć możliwość ślizgania się po powierzchni. Mocna, okrągła i gładka skorupa pomaga zwiększyć zdolność kasku do ochrony podczas uderzenia. Skorupy z ostrymi krawędziami lub nieodrywającymi się kanałami wentylacyjnymi mogą zmniejszyć zdolność kasku do ślizgania się, przesyłać energię do wnętrza, a nawet zwiększać energię obrotową. 

KOMENTARZE