fbpx
A password will be e-mailed to you.

O prezentach dla motocyklistów piszemy w numerze 1/2014 Świata Motocykli, który od piątku możecie już kupić w kioskach. Żeby nie robić konkurencji miesięcznikowi, w internetowym wydaniu proponujemy więc motocyklowe książki.

Keith Weighill, Motocykle. Poradnik obsługi i naprawy

To książka dla tych motocyklistów, którzy chcą samodzielnie zaopiekować się swoją ukochaną maszyną. Dostajemy informacje zarówno o niezbędnych narzędziach i wyposażeniu domowego warsztatu, jak i szczegółowe instrukcje dotyczące czynności obsługowych niemal krok po kroku. Autor omawia obsługę i naprawy poszczególnych podzespołów motocykla: silnika, zawieszenia czy instalacji elektrycznej. Pokazuje przykłady różnych rozwiązań technicznych stosowanych przez różnych producentów w nowszych i starszych modelach motocykli i skuterów. Książka przyda się nie tylko mechanikom-amatorom, lecz także tym, którzy naprawy zlecają wyspecjalizowanym warsztatom. Zawsze warto wiedzieć, co się zepsuło, co trzeba wymienić i na czym polega naprawa.

Cena na empik.com 91,49 zł, na allegro.pl już za 77 zł.

Henryk Załęski, Motocykle WSK i Jerzy Pancewicz, Motocykle SHL

Dwie książki dla tych, którzy interesują się historią polskiej motoryzacji, przede wszystkim jednak dla posiadaczy zachowanych jakimś cudem egzemplarzy „wuesek” i „eshaelek”, którzy chcą przywrócić im dawną świetność. W książkach znajdziemy zarówno wiele informacji o historii tych polskich marek, które dla wielu osób były w czasach PRL jedyną szansą na zmotoryzowanie, a także wskazówki eksploatacyjne, informacje o sposobach wyszukiwania usterek i określaniu ich przyczyn, opisy napraw możliwych do wykonania we własnym zakresie oraz usprawnienia motocykli.

Ceny: 33,60 za każdą książkę. DO nabycia m.in. w księgarni internetowej wydawcy: http://www.wkl.com.pl.

Tomasz Szczerbicki, Motocykle Wojska Polskiego 1918-1950

Tomasz Szczerbicki ustalił, że Wojsko Polskie od czasów uzyskania niepodległości w 1918 r. do okresu po II wojnie światowej użytkowało motocykli 75 marek, były wśród nich m.in. polskie Sokoły. Wiele egzemplarzy pozyskiwano doraźnie – przez darowizny (w czasie pokoju), czy zdobywano (w czasie wojny). 170 archiwalnych zdjęć prezentuje motocykle zdobyte w czasie I wojny światowej oraz używane podczas wojny polsko-bolszewickiej, a potem w okresie międzywojennym. Autor zajmuje się również bardzo mało znanym tematem – motocyklami używanymi przez Armię Krajową i inne organizacje konspiracyjne w czasie II wojny światowej. Opisuje również maszyny będące na wyposażeniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. To bardzo interesująca książka zarówno dla miłośników militariów, jak i historii motoryzacji. Empik.com sprzedaje ją w pakiecie z książką „Samochody pancerne Wojska Polskiego” za 46,49 zł. Na Allegro można ją kupić zarówno w pakiecie nieco taniej, albo osobno od 32 zł.

Tomasz Szczerbicki, Przedwojenne samochody i motocykle. Najpiękniejsze fotografie

Album dokumentujący opowieści naszych dziadków o szalonych wyścigach i rajdach, ekscytujących wyprawach turystycznych, niedzielnych przejażdżkach, o dniu codziennym z samochodem i motocyklem oraz o specyficznej atmosferze panującej wśród ówczesnych miłośników pojazdów dwu- i czterokołowych utrwalonej na archiwalnych fotografiach. Motoryzacja – automobilizm i motocyklizm – była zawsze dziedziną wywołującą wiele emocji. Wystarczyło kilka kilometrów za kierownicą samochodu czy motocykla, aby zrozumieć, że ów pojazd to nie bezduszna maszyna i zwykły środek transportu, ale wehikuł, który pozwala zrealizować marzenia o pędzie z wiatrem w zawody. Takie doznania stawały się doświadczeniem naszych przodków w okresie II Rzeczpospolitej. Dlaczego to jest takie ciekawe? Bo my dziś czujemy to samo.

Do nabycia m.in. na stronie wydawnictwa rm.com.pl. Cena 39,90 zł.

Aleksander Ostrowski, Pierwszy motocykl

Autor, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, pasjonat jednośladów, omawia motocykle turystyczne i sportowe, choppery, enduro, street fightery, jak też motocykle przerabiane bądź budowane czy malowane na zamówienie. Wyjaśnia, na co zwracać uwagę, kupując motocykl używany, jak dobrać pojazd do wagi i wzrostu, przygotować go do zimy i sezonu. Osobny rozdział poświęca motocyklowej modzie. Zapoznaje też początkujących z motocyklowym savoir-vivre. Ponieważ wydawcą jest oficyna zajmująca się turystyką, w tej książce nie zabrakło wskazówek z tej dziedziny. Jak zapakować motocykl i co zabrać w trasę? Jak dobierać motocyklistów do wspólnego wyjazdu, jak bezpiecznie jechać w grupie oraz jak dopasować trasę do umiejętności i wytrzymałości.

W księgarni internetowej wydawnictwa http://ksiegarnia.pascal.pl można ją kupić już za 8,50 zł.

Rafał Dmowski, Jak kupić motocykl

Poradnik dla wszystkich, którzy chcą kupić motocykl nowy lub używany. Jak wybrać motocykl, gdzie kupować, na co zwracać uwagę, jakie dokumenty powinien przedstawić sprzedawca, czego potrzebujemy do rejestracji? Na te i wiele innych pytań związanych z wyborem i zakupem jednośladu otrzymamy kompetentne odpowiedzi.

Na stronie wydawcy www.wkl.com.pl książka kosztuje 31,50 zł. Można ją też wypożyczyć w wersji elektronicznej: http://www.ibuk.pl/fiszka/9287/jak-kupic-motocykl.html już za niecałe 5 zł.

Albert Saladini, Pascal Szymezak, Wielka księga motocykli Harley-Davidson

Ta marka to motocyklowa legenda. W tym roku obchodziła 110-lecie. Wielka księga pokazuje, jak na przestrzeni ponad wieku zmieniały się i rozwijały Harleye. Od użytkowych pierwszych modeli, poprzez choppery kojarzące się z filmem „Swobodny jeździec”, poprzez takie legendarne modele jak Electra Glide do niemal dzisiejszych czasów. Album wydano dwa lata temu, więc nie ma w nim jeszcze tego, co tak trudne do zaakceptowania dla harleyowców – silników chłodzonych cieczą czy „pięćsetki”, która ma być produkowana w Indiach. Są prawdziwe amerykańskie cruisery. Aż szkoda, że w książce nie posłuchamy brzmienia tych widlastych silników o potężnym momencie obrotowym.

Wydawnictwo Carta Blanca poszerzyło album o unikalny na rynku dodatek – ponad 100-letnią historię Harleyów i ich wielbicieli w Polsce. Znany dziennikarz i zapalony motocyklista Tomasz Szczerbicki opisuje pierwszych polskich harleyowców, przyjaźń polskich żołnierzy z tą marką oraz symbolikę, jaką miały te maszyny w PRL-u.

Na Allegro nowe egzemplarze dostaniemy już od 60 zł.

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów